Suknia ślubna z długim trenem. Hit czy kit?

Długi, ciągnący się na panną młodą tren kojarzy się z sukniami ślubnymi księżniczek i księżnych. Panny młode marzące o oryginalnym ślubnym looku i bajkowej sukni ślubnej powinny rozważyć więc zakup kreacji z długim trenem. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, ale także pewne istotne wady, które mogą je skutecznie dyskwalifikować. Czy warto zdecydować się na bajkową suknię ślubną z długim trenem?

Suknie ślubne i rodzaje trenów

Tren to dodatek do sukni ślubnej, który wywodzi się jeszcze z czasów średniowiecza. Kreacje w niego wyposażone były noszone przez bogate kobiety, a długi, ciągnący się za kobietą tren podkreślał zamożność oraz wysoki status społeczny swojej właścicielki. Obecnie w tren wyposażane są głównie bogato zdobione suknie ślubne, które nawiązują do stylu współczesnych księżniczek. Suknia ślubna z trenem to doskonały wybór dla kobiet pragnących się wyróżniać oraz miłośniczek bajkowych klimatów.

Treny obecne w sukniach ślubnych możemy podzielić na trzy kategorie. Pierwszym z nich jest tren sweep, który jest dość krótki i zwykle przypinany do dołu sukni. Bardziej rozłożystym i efektownym dodatkiem jest tren katedralny – okrągły i rozłożysty, który szczególnie efektownie prezentuje się na fotografiach. Trzecim rodzajem trenu jest natomiast Watteau, który z powodzeniem może zastępować welon. Mocowany jest bowiem do ramiączek lub gorsetu sukni, w efekcie czego swobodnie spływa z pleców panny młodej aż do ziemi.

Suknia ślubna z długim trenem. Hit czy kit?

Zalety i wady sukni ślubnej z trenem

Tren jest dodatkiem, który znacząco podnosi walory ozdobne sukni ślubnej dodając jej uroku oraz ponadczasowej elegancji. Wspaniale prezentuje się zwłaszcza podczas drogi do ołtarza oraz pierwszego tańca. Ładnie ułożony fantastycznie wygląda na pamiątkowych zdjęciach nadając stylizacji panny młodej bardziej oryginalnego i ciekawego wyglądu. Wiele kobiet waha się jednak z jego wyborem, gdyż tren może okazać się niewygodny i mało praktyczny na tak intensywną okazję, jaką niewątpliwie jest dzień ślubu i wesela. Długi tren łatwo jest bowiem nadepnąć podczas tańca, pokonywania schodów, wsiadania do auta i w wielu innych sytuacjach.

Dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które nie wyobrażają sobie swojej ślubnej kreacji bez trenu jest wybór doczepianego elementu tego typu. Odpinany tren możemy bowiem założyć tylko do kościoła i na sesję zdjęciową, a zdjąć na czas zabawy weselnej, aby nie krępował niepotrzebnie naszych ruchów ani nie przeszkadzał podczas tańca. Odpinane treny posiadają specjalne mocowania, dzięki którym ich zdejmowanie i zakładanie jest szybkie i łatwe, a z czynnością tą poradzi sobie każda osoba towarzysząca pannie młodej. Samo miejsce zapięcia jest natomiast tak zlokalizowane, aby pozostawało starannie ukryte.

Suknia ślubna z trenem. A co z welonem?

Panny młode, które zdecydowały się na suknię ślubną z trenem mogą z powodzeniem zestawić ją z welonem. Jego długość zależy jednak od rozmiarów samego trenu – długi i zwiewny welon doskonale pasuje do kreacji z krótkim trenem. Nie należy jednak zestawiać go z suknią, która posiada długi, kilkumetrowy tren – do takiej kreacji lepiej bowiem wybrać krótki welon lub zupełnie z niego rezygnować. W przypadku trenu i welonu powinna obowiązywać zasada „mniej znaczy więcej”.