Profesjonalna fotografia ślubna, czyli jak wybrać dobrego fotografa na ślub i wesele?

Wybór fotografa ślubnego to, obok ustalenia daty ślubu i zarezerwowania lokalu weselnego, jedna z najważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć przyszli nowożeńcy. Od jego doświadczenia oraz umiejętności zależy bowiem jakość oraz sentymentalna wartość najważniejszej pamiątki z tego dnia – ślubnych fotografii. Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze fotografa ślubnego, aby nie żałować swojej decyzji?

Cena fotografii ślubnej a jakość zdjęć

Wielu przyszłych nowożeńców popełnia podstawowy błąd i wybierając poszczególne usługi ślubno-weselne kieruje się głównie ich ceną. Warto jednak mieć świadomość, że wyższa cena zwykle wiąże się z wyższą jakością usługi oraz lepszymi umiejętnościami wykonawcy. Na tak ważnym elemencie, jakim jest wybór ślubnego fotografa, zdecydowanie nie warto więc przesadnie oszczędzać. W końcu to od jego warsztatu i doświadczenia zależy jakość naszych pamiątkowych zdjęć.

Zanim przystąpimy do selekcji poszczególnych wykonawców, warto ustalić budżet ślubny oraz wyznaczyć maksymalną kwotę, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na opłacenie fotografa. Zorientujmy się także, jakie stawki obowiązują w naszym mieście. Jeśli mamy mocno ograniczony budżet, nie sięgajmy po fotografów z najwyższej półki cenowej, a skoncentrujmy się na tych, których stawki mieszczą się w średnim przedziale cenowym. Sprawdźmy także, co wchodzi w skład poszczególnych pakietów oraz dopasujmy je do swoich wymagań.

Pakiety fotografii ślubnej – jakie usługi warto wybrać?

Większość profesjonalnych fotografów ślubnych posiada gotowe pakiety usług, które mogą być dopasowane do oczekiwań oraz wymagań par młodych. W podstawowym pakiecie fotografii ślubnej koniecznie powinny znaleźć się takie usługi, jak sesja podczas przygotowań do ślubu wykonywana w domu obojga przyszłych małżonków, reportaż ślubny realizowany w trakcie uroczystości zaślubin i podczas zabawy weselnej oraz sesja plenerowa. Są to trzy elementy, które pozwolą nam mieć kompletną pamiątkę z tego wyjątkowego dnia.

Profesjonalna fotografia ślubna, czyli jak wybrać dobrego fotografa na ślub i wesele?

Oprócz tych podstawowych elementów, wielu fotografów ślubnych oferuje także dodatkowe usługi, które również warto wziąć pod uwagę, jeśli tylko nasz budżet na to pozwala. W ich skład może wchodzić np. wykonywanie filmu oraz zdjęć z lotu ptaka za pomocą drona, sesja narzeczeńska realizowana na kilka tygodni lub miesięcy przed ślubem oraz sesja ślubna podczas podróży poślubnej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa ślubnego?

Cena oraz oferta fotografa ślubnego dostosowana do naszych potrzeb to jeszcze nie wszystko! Każdy fotograf to bowiem artysta, który posiada własny styl oraz poczucie estetyki, które nie muszą zawsze pokrywać się z naszymi preferencjami. Aby pamiątkowe zdjęcia nam się podobały oraz stanowiły pamiątkę, do której będziemy chętnie wracali w kolejnych latach, warto wybrać profesjonalistę o guście zbliżonym do naszego.

Najprościej to ocenić oglądając jego portfolio oraz przykładowe sesje wykonane dla innych par. Jeśli zdjęcia nam się podobają i podobne fotografie chcielibyśmy otrzymać także z naszego ślubu i wesela, ten fotograf ślubny będzie dobrym wyborem. Jeśli nie, nie idźmy na kompromisy i po prostu szukajmy dalej! Fotografów ślubnych jest obecnie tak duży wybór, że każda para ma szansę znaleźć odpowiedniego dla siebie wykonawcę.