Planujesz ślub i wesele? Sprawdź, kiedy musisz zarezerwować salę weselną!

Organizacja ślubu i wesela to wymagające przedsięwzięcie, którego nie sposób dopiąć na ostatni guzik w zaledwie kilka tygodni. Sporym utrudnieniem w planowaniu tego najważniejszego dnia w życiu jest konieczność rezerwacji poszczególnych usług z dużym wyprzedzeniem. Prym wśród nich wiedzie sala weselna, o której zamówienie każdy przyszły nowożeniec musi zadbać w określonym czasie. Kiedy należy dokonać jej rezerwacji?

Dlaczego sala weselna musi być zarezerwowana z dużym wyprzedzeniem?

O rezerwację sali weselnej przyszli nowożeńcy muszą zadbać z dużym wyprzedzeniem. Przyjmuje się, że poszukiwania lokalu weselnego powinno się rozpocząć tuż po ustaleniu daty ślubu, o ile ma się on odbyć na ok. roku lub dwa lata po zaręczynach. Jest to podyktowane ogromnym zainteresowaniem przyszłych par młodych lokalami weselnymi, które w większości przypadków mają już pozajmowane terminy z rocznym, a często nawet dwuletnim wyprzedzeniem.

Problem z dostępnością lokali weselnych wynika także ze stosunkowo krótkiego sezonu ślubnego, który w naszym kraju najczęściej przypada na ciepłe miesiące letnie. W Polsce śluby i wesela najczęściej odbywają się w okresie między majem a wrześniem. Pary decydują się zwykle na ich organizację tradycyjnie w sobotę, co także sprawia, że dostępnych terminów oferowanych przez lokale weselne w ciągu trwania sezonu weselnego jest stosunkowo niewiele.

Planujesz ślub i wesele? Sprawdź, kiedy musisz zarezerwować salę weselną!

Kiedy najkorzystniej dokonać rezerwacji sali weselnej?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wyznaczenie daty ślubu na okres przypadający na sezon weselny warto wybrać i zamówić salę weselną możliwie jak najwcześniej. Pozwoli to mieć ciągle dość szeroki wybór lokali weselnych w zróżnicowanych cenach i nie być zmuszonym do zapłacenia wyższej kwoty za jego wynajem, gdyż tańsze propozycje nie będą miały już wolnych terminów. Rozsądnym czasem na rozpoczęcie intensywnych poszukiwań wymarzonej sali weselnej jest co najmniej rok przed planowanym ślubem, natomiast najbardziej optymalnym od 1,5 roku do 2 lat.

Pary, które chcą szybciej stanąć na ślubnym kobiercu i do tego wielkiego dnia pozostało im znacznie mniej czasu wcale nie muszą być jednak skazane wyłącznie na drogie sale weselne lub mniej warte uwagi propozycje. Prostym sposobem na wyprawienie zabawy weselnej w wymarzonym lokalu jest bowiem wyznaczenie daty ślubu na miesiące poza sezonem ślubnym. W okresie między październikiem a kwietniem będziemy mieli bowiem znacznie większy wybór lokali weselnych z wolnymi terminami a co więcej, za ich usługi zapłacimy często niższą kwotę. Szanse na znalezienie wolnej daty zwiększa także zorganizowanie zabawy weselnej innego dnia niż najchętniej wybierana przez nowożeńców sobota.

Odwiedzając sale weselne warto także pamiętać, że jedyną efektywną formą rezerwacji terminu w wybranej z nich jest podpisanie umowy oraz wpłacenie określonej w niej kwoty zadatku. Tylko to zobowiązuje bowiem lokal weselny do zatrzymania dla nas konkretnego terminu, a nam samym daje gwarancję jego dostępności w dniu naszego ślubu.