Pierwsze spotkanie z zespołem weselnym. Pytania, które warto zadać!

Zadaniem każdego zespołu weselnego jest zapewnienie zabawie odpowiedniej oprawy muzycznej oraz dbanie o dobre samopoczucie gości. Ogromny wybór kapeli muzycznych oraz ograniczone informacje dostępne na ich temat w sieci sprawiają, że do podjęcia ostatecznej decyzji niezbędne jest osobiste spotkanie z zespołem. Podczas rozmowy warto zadać zespołowi kilka ważnych pytań, na których odpowiedź pozwoli nam na podjęcie właściwej decyzji. O co pytać zespół na wesele?

Jakie są godziny pracy zespołu? Ile kosztuje przedłużenie zabawy weselnej?

Większość zespołów weselnych pobiera opłatę za dyspozycyjność w określonych godzinach. Warto jednak mieć świadomość, że oznacza to nie tylko samo prowadzenie zabawy weselnej, ale także czas potrzebny na przygotowanie się zespołu do występu, podłączenie sprzętu oraz wykonanie prób dźwięku. W efekcie czas pracy zespołu może znacznie się wydłużyć, co będzie miało także wpływ na wysokość jego honorarium. Warto więc już na wstępie ustalić godziny pracy zespołu oraz pełny koszt jego zatrudnienia. Zapytajmy także o koszt przedłużenia zabawy weselnej.

Jaki jest kompletny skład zespołu? Co wchodzi w skład jego instrumentarium?

Bardzo istotną kwestią jest także znajomość pełnego składu zespołu, w tym liczby osób odpowiedzialnych za oprawę muzyczną oraz wokalistów. Warto upewnić się także, że wśród nich znajduje się osoba, która w trakcie zabawy będzie odpowiedzialna za jej prowadzenie, czyli wodzirej. Podczas spotkania z zespołem zapytajmy także o rodzaj instrumentów, z których korzysta kapela oraz poprośmy o pokazanie filmu z prowadzonej przez niego zabawy lub przesłuchajmy demo.

Pierwsze spotkanie z zespołem weselnym. Pytania, które warto zadać!

Jaki jest koszt dojazdu zespołu na miejsce zabawy?

Pytanie o koszty dojazdu zespołu na miejsce zabawy powinno paść bez względu na to, czy podejmujemy współpracę z kapelą z naszego miasta, czy zatrudniamy zespół na wesele z drugiego końca Polski. Wiele grup muzycznych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów uwzględnia bowiem koszt dojazdu na miejsce uroczystości w ustalonej z góry kwocie honorarium, inne natomiast wymagają, aby dojazd został rozliczony osobno.

Czy zespół poprowadzi zabawę weselną? Jakie atrakcje są przewidziane dla gości?

Dobry zespół na wesele powinien zajmować się nie tylko samym graniem i śpiewaniem. Bardzo ważnym elementem jego występu jest bowiem także prowadzenie zabawy weselnej. Podczas rozmowy z wybraną kapelą warto więc zapytać, jakie atrakcje organizuje ona zwykle podczas zabaw weselnych oraz wspólnie ustalić jej przebieg. Pozwoli to mieć pełną kontrolę nad naszą zabawą oraz w razie potrzeby dodać ważne z naszego punktu widzenia atrakcje.

Czy zespół powinien spożywać alkohol w takcie pracy?

Trudno wyobrazić sobie prawdziwe polskie wesele bez tradycyjnego toastu wznoszonego za zdrowie nowożeńców oraz butelek mocniejszych trunków na stołach. Co jednak z zespołem? Czy wypada, aby członkowie kapeli brali udział w toastach wznoszonych przez gości, czy raczej powinni powstrzymać się od picia napojów wysokoprocentowych? Tę kwestię także warto ustalić w czasie spotkania z zespołem i w razie potrzeby na wstępie zastrzec, że zespół ma powstrzymać się od picia alkoholu.