Oprawa muzyczna ślubu kościelnego. Dobieramy zespół i repertuar!

Muzyka pełni bardzo ważną rolę podczas uroczystości zaślubin. Aktualnie coraz więcej par, oprócz zatrudnienia tradycyjnego organisty, decyduje się także na wynajęcie dodatkowych muzyków, którzy zadbają o oprawę muzyczną ceremonii w kościele. Jak wybrać odpowiedni zespół muzyczny, który zagra w kościele i jakie utwory najlepiej sprawdzą się w takich podniosłych okolicznościach?

Oprawa muzyczna ceremonii zaślubin w kościele – klasyczne organy

Idealnym uzupełnieniem ceremonii ślubnej w kościele są muzyka klasyczna i liturgiczna. Ich podniosły charakter oraz piękne brzmienie pozwalają na stworzenie unikalnego i wzruszającego klimatu, który będzie doskonale współgrał z wyjątkowym i podniosłych charakterem przyjęcia sakramentu małżeństwa. Nieodłącznym elementem ceremonii zaślubin jest w szczególności muzyka organowa. Jej doniosły charakter oraz brzmienie doskonale odnajduje się w murach świątyni oraz pozwalają na stworzenie unikalnego klimatu podczas ślubu kościelnego.

W każdym kościele możliwe jest zatrudnienie organisty, który zadba o oprawę muzyczną ceremonii zaślubin. Para wstępująca w związek małżeński za dodatkową opłatą może ustalić z organistą muzyczny przebieg całej ceremonii oraz wybrać wspólnie z nim konkretne utwory, które zostaną zagrane na organach podczas Mszy Świętej. Najpopularniejszymi z nich są: „Marsz weselny” Mendelsona, „Ave Maria”, „Laudate Dominium” Mozarta i wiele innych. Wybór poszczególnych utworów warto dodatkowo skonsultować z księdzem proboszczem, który może zaproponować także inne piękne liturgiczne pieśni warte naszej uwagi.

Oprawa muzyczna ślubu kościelnego. Dobieramy zespół i repertuar!

Zespół weselny w kościele. Jakich instrumentalistów wybrać?

Wiele młodych par marząc o niepowtarzalnej atmosferze podczas zawierania sakramentu małżeństwa decyduje się także na zatrudnienie zespołu instrumentalistów, który zagra dla nich podczas Mszy Świętej. W skład ich instrumentarium wchodzą najczęściej takie instrumenty, jak skrzypce, wiolonczela, harfa, flet oraz gitara klasyczna. Ich dodatek pozwala na urozmaicenie oprawy weselnej ślubu kościelnego oraz stworzenie podczas niego niepowtarzalnego, wyjątkowego klimatu.

Cennym dodatkiem do oprawy muzycznej ślubu kościelnego jest także występ solisty, który specjalnie dla pary młodej może zaśpiewać przy akompaniamencie zespołu wybrane wcześniej utwory. Dobierając repertuar zespołu oraz solisty warto zachować jednak dużą ostrożność i skupić się głównie na sakralnych pieśniach o charakterze oraz tekstach pasującym do uroczystości zaślubin. Na tę wyjątkową chwilę doskonale sprawdzą się takie przepiękne utwory, jak np. „Ave Maria”, „Hallelujah”, czy „Ty tylko mnie poprowadź”.

W razie wątpliwości, co do stosowności proponowanego repertuaru, swój wybór warto wcześniej skonsultować z proboszczem. Ważne jest także ustalenie z proboszczem przebiegu całego występu zespołu oraz momentów, w których wykonane zostaną poszczególne utwory. Pozwoli to dokładnie zaplanować przebieg Mszy Świętej oraz uniknąć chwil ciszy lub pomyłek. Muzyka będzie wspaniałym uzupełnieniem ceremonii zaślubin oraz dopełnieniem wyjątkowego nastroju towarzyszącego uroczystości zaślubin.