Fotografia ślubna w praktyce, czyli jak wybrać dobrego fotografa na ślub i wesele?

Dzień ślubu to jedna z najważniejszych chwil w życiu każdej pary. Towarzyszące mu wydarzenia i emocje są jednak na tyle ulotne, że jedynym skutecznym sposobem na ich zatrzymanie jest fotografia ślubna. Zdjęcia wykonane w trakcie ślubnych przygotowań, ceremonii zaślubin oraz zabawy weselnej pozwalają przenieść się myślami do minionych wydarzeń oraz przywołać towarzyszące im emocje. Ich wykonanie to z kolei zadanie dla fotografa ślubnego.

Fotografia ślubna i jej znaczenie w dniu ślubu i wesela

Fotografia ślubna jest podstawą ślubnych wspomnień oraz najważniejszą materialną pamiątką z tego wyjątkowego dnia. Pamięć ludzka jest bowiem bardzo ulotna, a intensywne emocje towarzyszące każdej parze w dniu jej zamążpójścia nie sprzyjają budowaniu wspomnień. Często więc jedynym sposobem, aby ponownie wrócić do tych wydarzeń oraz przypomnieć sobie ich szczegółowy przebieg są pamiątkowe zdjęcia wykonane podczas poszczególnych etapów ślubu i wesela.

Aby ślubne fotografie cieszyły nasze oczy oraz zachęcały do jak najczęstszego ich przeglądania muszą być wykonane w profesjonalny sposób. To zadanie, któremu jest w stanie z kolei sprostać jedynie dobry fotograf specjalizujący się w ślubnej fotografii. Wbrew pozorom jego wybór wcale nie jest taki prosty. Ogromne zainteresowanie usługami ślubno-weselnymi sprawiło bowiem, że obecnie w tej branży działają całe rzesze fotografów, z których nie każdy może poszczycić się umiejętnościami, doświadczeniem oraz portfolio godnymi prawdziwego mistrza.

Fotografia ślubna w praktyce, czyli jak wybrać dobrego fotografa na ślub i wesele?

Jak odróżnić fotografa-amatora od profesjonalisty?

Każdy przyszły nowożeniec pragnie, aby nad przebiegiem jego ślubu i wesela czuwały kompetentne oraz godne zaufania osoby. Ma to szczególne znaczenie w przypadku fotografa ślubnego, który ma tylko jedną szansę na to, aby wykazać się i dostarczyć nam wyjątkowych, godnych naszej uwagi pamiątkowych zdjęć. Wydarzeń towarzyszących ślubowi i weselu nie będziemy mieli bowiem szansy powtórzyć. Fotograf ślubny powinien być więc bardzo starannie wybrany, abyśmy mieli pewność, że będzie on w stanie sprostać powierzonemu mu zadaniu.

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z portfolio fotografów pracujących w naszym mieście. Ich poszukiwania warto rozpocząć od przejrzenia wizytówek zamieszczonych na portalach ślubnych, gdzie znajdziemy największy wybór usług ślubno-weselnych. Przeglądając reprezentacyjne zdjęcia poszczególnych fotografów oceńmy ich styl oraz zadajmy sobie pytanie, czy chcielibyśmy, aby właśnie tak wyglądała nasza fotografia ślubna. Następnie warto spotkać się z fotografami, których prace najbardziej przypadły nam do gustu. Podczas rozmowy w cztery oczy upewnijmy się, że dany fotograf posiada doświadczenie, niezawodny sprzęt oraz jest osobą punktualną i godną zaufania.

Kiedy już wybierzemy jednego, najlepszego kandydata przychodzi pora na podpisanie z nim umowy. W jej ustaleniach warto zawrzeć nie tylko termin, koszt wykonania usługi oraz jej szczegółowy zakres, ale także dodatkowe opłaty, np. za przedłużenie czasu pracy fotografa, formę odbioru zdjęć, termin dostarczenia gotowego albumu oraz wszystkie inne ustne ustalenia, które dla bezpieczeństwa zawsze warto mieć zapisane na papierze.