Fotograf ślubny – po tym poznasz profesjonalistę!

Fotograf ślubny to osoba, której nie może zabraknąć w dniu ślubu i wesela żadnej pary. Jego zadaniem jest wykonanie zdjęć, które staną się najważniejszą pamiątką z uroczystości. Ogromne zróżnicowanie wykonawców świadczących usługi z zakresu fotografii ślubnej nie ułatwia jednak wyboru. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas spotkania z fotografem, aby wybrać najbardziej profesjonalnego oraz w pełni godnego zaufania wykonawcę?

Tani kontra drogi. Czy cena zawsze jest wyznacznikiem jakości usługi?

Zdecydowana większość nowożeńców posiada ściśle określony budżet ślubny, który musi być rozsądnie rozgospodarowany między wszystkie usługi ślubno-weselne. Nic więc w tym dziwnego, że podstawowym kryterium wyboru jest koszt zatrudnienia danego wykonawcy. W przypadku fotografii ślubnej warto jednak zachować dużą ostrożność, gdyż w większości przypadków za wyższą ceną idzie także dużo lepsza jakość wykonania usługi.

Profesjonalni oraz pewni swoich umiejętności fotografowie ślubni cenią się, co prawda, dość wysoko, co jednak nie oznacza, że musimy się zapożyczyć lub oszczędzać na wszystkim innym pragnąc otrzymania wyjątkowych pamiątkowych zdjęć. Nie na samą cenę powinniśmy bowiem patrzeć, a na portfolio fotografa. Jest to bowiem swoista wizytówka każdego profesjonalisty, w której zawiera się wszystko, co najlepszego ma nam do zaoferowania dany wykonawca.

Fotograf ślubny – po tym poznasz profesjonalistę!

Portfolio i oferta profesjonalnego fotografa ślubnego

Każdy profesjonalny fotograf ślubny powinien posiadać własną stronę internetową lub starannie przygotowaną wizytówkę na portalu ślubnych, na których znajdziemy zestaw przykładowych zrealizowanych przez niego zdjęć, ofertę oraz cennik poszczególnych usług. Porównanie ze sobą kliku wykonawców pozwoli znaleźć takiego, którego zarówno warsztat, jak i honorarium będą dla nas odpowiednie.

Już na samym wstępie warto więc całkowicie wykluczyć fotografów, którzy nie posiadają portfolio oraz cenią się wyjątkowo nisko w porównaniu do średnich cen aktualnie obowiązujących w branży fotografii ślubnej. Najpewniej mamy bowiem do czynienia z amatorami, z którymi współpraca może nas kosztować nie tyle sporo pieniędzy, co nerwów oraz rozczarowań.

Spotkanie z wybranym fotografem ślubnym. Jak zachowuje się profesjonalista?

Zapoznanie się z portfolio oraz wybranie interesujących nas ofert prowadzi bezpośrednio do osobistego spotkania z wykonawcą. Podczas rozmowy w cztery oczy warto zapytać fotografa o jego doświadczenie, ukończone kursy oraz rekomendacje. Profesjonaliści chętnie chwalą się swoimi osiągnięciami oraz barwnie opowiadają o zrealizowanych sesjach zdjęciowych. Po tym poznamy także, czy mamy do czynienia z prawdziwym pasjonatem, który wykonuje swoją pracę z prawdziwą przyjemnością.

Warto także przedstawić fotografowi swoją wizję ślubnych zdjęć oraz zapytać o jego opinie. Profesjonalny fotograf ślubny bardzo chętnie przedyskutuje nasze pomysły, udzieli praktycznych porad odnośnie ich realizacji, a w razie potrzeby także odwiedzie nas od realizacji tych, które nie przyniosą pożądanych rezultatów. Otwartość, łatwość komunikacji oraz sympatia to także wyznaczniki udanej oraz przyjemnej współpracy, która z pewnością pozytywnie odbije się na jakości naszych pamiątkowych zdjęć.